Zapobieganie chrapaniu

Leczenie chrapania, a więc leczenie bezdechu sennego zależne jest od rodzaju dolegliwości. 98 proc. osób borykających się z bezdechem sennym cierpi na tzn. bezdech obwodowy, a więc uzależniony od przeszkody blokującej swobodny przepływ powietrza. Tylko garstka ludzi na całym świecie ma bezdech mieszany, a więc powodowany nie tylko wspomnianą już przeszkodą, ale również zaburzeniami neurologicznymi bądź bezdech ośrodkowy, spowodowany wyłącznie zaburzeniami neurologicznymi.

Zależnie od naszych indywidualnych preferencji możemy przyjąć, że cierpimy na bezdech obwodowy – tą najczęściej występującą u ludzi formę bezdechu – bądź udać się do lekarza celem wykonania kompleksowych badań. Każda osoba, która zauważyła u siebie niepokojące objawy jak chrapanie, ciągłe zmęczenie mimo dużej ilości snu, problemy z koncentracją etc. winna udać się do specjalisty, aby ten stwierdził, z którą formą bezdechu przyszło się nam zmierzyć. 90 proc. lekarzy już na samym wstępie zaleca wykonanie zabiegu chirurgicznego. Chociaż z pozoru wydaje się on bezpieczny, tak naprawdę istnieje duże ryzyko powikłań, a już na pewno ryzyko, iż pozostanie nam blizna w miejscu zabiegu. Operacja powinna być dla nas czymś ostatecznym, nie zaś pierwszym sposobem eliminacji chrapania. Aby stwierdzić na jaki bezdech cierpimy, lekarz zmuszony jest wykonać tzn. badanie polisomnograficzne. W rzadkich przypadkach specjalista decyduje się na badanie endoskopowe nosa, gardła i krtani czy portret dróg oddechowych.

Jak można leczyć bezdech senny, a co za tym idzie, również chrapanie?

Sposób jest naprawdę wiele. Tak jak wspomnieliśmy, operacja powinna być koniecznością! Osoby z łagodną formą bezdechu – mało dokuczliwą w życiu codziennym, powinny koniecznie zmienić dotychczasowy tryb życia na zdrowszy. Redukcja masy ciała, zdrowa, zbilansowana dieta, ograniczenie używek oraz środków farmakologicznych – to wszystko pozwoli nam wyeliminować sporą część naszych dolegliwości. Lekarze przy bezdechu zalecają leczenie protezami powietrznymi. Metoda ta pozwala zlikwidować chrapanie, jednakże nie ukrywajmy – nie jest zbyt przyjemna. Protezą może być urządzenie CPAP, auto CPAP lub BiPAP. Na szczęście istnieją znacznie prostsze, mniej inwazyjne i dużo bardziej komfortowe metody leczenia chrapania i bezdechu.

Ostatnimi czasy dość popularne są specjalne spraye. Niestety, niemal 90 proc. z nich nie jest skuteczna. Na rynku pojawiło się szereg nowoczesnych metod leczenia chrapania oraz bezdechu, jednakże niewiele z nich daje nawet kilkunastoprocentową pewność w zakresie leczenia omawianych dolegliwości. Nowością na naszym rodzimym rynku są suplementy diety w postaci tabletek. Regularne spożywanie specjalnych ziołowych tabletek pozwala szybko i sprawnie wyeliminować problemy związane z bezdechem i chrapaniem. Tak jak w przypadku tego typu środków bywa, większość z nich jest nieskuteczna. Szukając odpowiednich winniśmy kierować się przede wszystkim opiniami specjalistów oraz innych konsumentów, którzy walczyli z podobnymi do nas problemami. Jednym z suplementów w postaci tabletek jest Snoran Plus. Produkt ten cieszy się stosunkowo dużym uznaniem wśród osób niegdyś walczących z chrapaniem i to nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Jako że specyfik ten jest nowy w naszym kraju, opinii na jego temat powinniśmy szukać przede wszystkim na stronach anglojęzycznych.

W XXI wieku leczenie chrapania nie sprawia takiej trudności jak jeszcze kilkadziesiąt czy nawet kilkanaście lat temu. Na rynku dostępne są nieinwazyjne środku takie jak Snoran Plus, które umożliwiają szybkie pozbycie się problemu.

No votes yet.
Please wait...